Prečo Daniel Krajcer kandiduje na bratislavského župana

Autor: Milan Roman | 23.7.2013 o 18:34 | Karma článku: 12,01 | Prečítané:  3307x

Daniel Krajcer sa rozhodol kandidovať na bratislavského župana a Gábor Grendel k tomu napísal blog s názvom „Prečo pravica potrebuje pomôcť". Zvyčajne sa takýmito textami nezaoberám a venujem sa skôr tomu, čo ľudí naozaj trápi, ale v tomto prípade som urobil výnimku, keďže som v „argumentácii" pána Grendela zaznamenal nadkritické množstvo účelovo pospájaných nezmyslov.

Daniel Krajcer a strana NoVäDo zdôvodňuje kandidatúru ďalšieho pravicového kandidáta tým, že chce pravici pomôcť. Už na prvé počutie je to zjavne nezmysel, keďže si na túto argumentáciu vybrali ten najhorší kraj – Bratislavský kraj je jediný, v ktorom sa dokázala dohodnúť kompletne celá stredopravá scéna (samozrejme s výnimkou NoVäDo, ale tí naše pozvanie na rokovanie dvakrát odmietli). V každom prípade chcem veriť, že hoci nezmyselný, tak toto je skutočný dôvod prečo sa pán Krajcer rozhodol kandidovať, a nie snaha umožniť postaviť cez Bratislavu ropovod, ako o tom poslanci NoVäDo hlasovali na mestskom zastupiteľstve spolu s poslancami Smeru.

Ako podklad na svoje nezmyselné tvrdenie použila strana NoVäDo akýsi tajuplný prieskum, ktorý ani nezverejnili, ani z neho neposkytli žiadne čísla. Keďže sa ale viackrát odvolali na prieskum MVK pre Bratislavské noviny, predpokladajme, že jeho súčasťou boli preferencie kandidátov. V tom prípade si to ale nezaslúži ani len komentár, keďže neuveriteľné čísla pre NoVäDo zásadne iba od pána Haulíka sú všetkým už dlhodobo na smiech.

Vo svojom blogu Gábor Grendel argumentuje stratou 411 tisíc hlasov pre strany SDKÚ-DS, SaS, Most-HíD a KDH (ktorého bol mimochodom Daniel Lipšic a Krajcer a spol. súčasťou) vo voľbách v roku 2012 oproti roku 2010. Toto je samozrejme fakt, ale ako všetci vieme, dôvodom bola najmä kauza Gorila. Nemá teraz význam rozpitvávať, ktorý politik bol v čase Gorily ministrom spravodlivosti a ktorý minister vnútra sa do tejto kauzy vložil až po tom, ako sa spis Gorila dostal na verejnosť, ale každý musí uznať, že práve Gorila ovplyvnila výsledok volieb v roku 2012 najviac. A rovnako treba uznať, že najviac na túto kauzu doplatila SDKÚ-DS, ktorá ju v predvolebnom období nedokázala dobre odkomunikovať. Ale treba si zároveň pozrieť, ktorá strana AKO JEDINÁ dokázala z výsledkov volieb vyvodiť politickú zodpovednosť a vymenila komplet celé vedenie. Pretože nie útek zo strany, cez ktorú som sa dostal do parlamentu, ale normálna férová súťaž o predsedu je podľa mňa najlepšia odpoveď na neúspech vo voľbách.

Pán Grendel ďalej argumentuje počtom preferenčných hlasov Pavla Freša vo voľbách v roku 2012. Je síce pravda, že v parlamentných voľbách získal „iba“ 21 768 prednostných hlasov, ale treba si uvedomiť, že v tom čase nebol poslancom NR SR a aj napriek tomu sa prekrúžkoval z 9. miesta na kandidátke na 4., čiže na prvé miesto za tromi lídrami (Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská), ktorí boli na všetkých bilboardoch, tlačovkách a vo všetkých predvolebných diskusiách.

A asi najväčším nezmyslom je porovnávanie hlasov v župných voľbách v roku 2009 s preferenčnými hlasmi v parlamentných voľbách v roku 2012. Podľa tejto logiky by sme mohli porovnať napríklad preferenčné hlasy pani Moniky Flašíkovej-Beňovej z volieb do Európskeho parlamentu a jej výsledky z volieb na bratislavského primátora. V roku 2004 získala Flašíková-Beňová 64 tisíc „krúžkov“ (v roku 2009 dokonca 107 tisíc), no v primátorských voľbách v roku 2006 vtedy jedna z najpopulárnejších političiek Smeru pohorela – nezískala ani 40 tisíc hlasov (jej súper Andrej Ďurkovský vyše 67 tisíc).

Aby som to zhrnul: každý môže ísť kandidovať na čo chce, ale nemal by to odôvodňovať nezmyslami typu „pomoc pravici“, nezverejnenými prieskumami MVK a porovnávaním neporovnateľného. Oveľa radšej by sme si prečítali konkrétny volebný program, lebo takýmito prázdnymi frázami sa veru voľby nevyhrávajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Bankár: Sme hákliví na ľudí, čo chodia do banky vkladať peniaze

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.


Už ste čítali?