Kto by si vybral finančného poradcu s menom Robert Fico?

Autor: Milan Roman | 7.8.2015 o 8:36 | Karma článku: 16,93 | Prečítané:  9359x

Premiér Robert Fico sa očividne spolieha na to, že ľudia majú krátku pamäť. Zobral im peniaze, teraz slávnostne ohlasuje, že im časť vráti, ale musia ich použiť načo povie ON.

 

Premiér Robert Fico sa očividne spolieha na to, že ľudia majú krátku pamäť. V roku 2012 argumentoval, že vláda musí ozdraviť verejné financie. Preto sa rozhodol, že vláda síce nebude šetriť, ale radšej vytiahne peniaze od ľudí. A tak začal konať: 

 

* znížil príspevky do 2. piliera z 9 na 4% 

* zvýšil dane z príjmu pre firmy, ktoré zamestnávajú ľudí z 19 na 23% 

* zvýšil správne poplatky (na príklad pri registrácii auta) 

* zavedol milionársku daň 

* vlani odmietol znížiť DPH z 20 na 19% 

* zamestnávateľov donútil platiť daňové licencie, čím zadarmo úverujú vládu 

* bankám nariadil mimoriadny odvod, ktorý si banky kompenzovali vyšším poplatkami 

* bonusom je tohtoročný vyše 400-miliónový balík, ktorý získal otvorením 2. piliera. 

 

Takto sa mu podarilo vytiahnuť peniaze od ľudí a vďaka ich stámiliónom eur sa môže chváliť znížením deficitu. Robert Fico sa však nerozhodol po konsolidácii vrátiť všetko do pôvodného stavu, čiže vrátiť peniaze ľuďom a zamestnávateľom. Rozhodol sa, že si z týchto peňazí začne kupovať priazeň niektorých voličov. Pritom sa spolieha, že ľudia už zabudli ako im tie peniaze začal pred tromi vyťahovať z dôchodkových účtov, prostredníctvom bankových účtov či z ich výplat, ktoré mohli byť vyššie. 

 

O čom sú sociálne balíčky Roberta Fica? Predstavte si, že je vašim susedom. Keby vám sused Robert Fico od roku 2012 začal každý rok vyberať z peňaženky napríklad po 200 eur, do dnešného dňa by vás obral už 800 eur. No zajtra by prišiel prišiel k vám domov s novým televízorom za 300 eur s argumentom, že Slovensku sa darí a aj vy máte právo vďaka tomu žiť lepšie. Ako by ste sa asi cítili? Možno televízor ani nechcete, potešilo by vás rádio, možno chladnička, práčka alebo by ste chceli zaplatiť mimoriadnu splátku hypotéky. Namiesto toho vám sused Robert Fico zobral už 800 eur, ale dal vám nepotrebný televízor za 300 eur. 

Vláda totiž ide podporovať lyžiarske kurzy detí. Ale možno niektoré deti sa radšej bicyklujú alebo hrajú hokej. Tí môžu na nový bicykel alebo výstroj zabudnúť. Ale sused premiér Robert Fico im dá zľavu na lyžovačku. 

 

Po takmer štyroch rokoch jednofarebnej socialistickej vlády by som očakával, že premiér bude mať v rezorte zdravtníctva oveľa vyššie ambície než len vymaľovať čakárne v nemocniciach. Dnes, v 21. storočí, sú totiž pacienti nútení pred hospitalizáciou ísť do obchodu a kúpiť si toaletný papier, príbor a ak nechcú mať čaj vo fľaši na zaváraniny, tak aj termosku. A to sa na tomto mieste nerozprávame o čakacích dobách či chýbajúcich prístrojoch v nemocniciach. 

 

Robert Fico je zrejme veľmi slabý premiér, keďže nemá ambíciu, aby sa zvyšovali všetky platy na Slovensku. Venovať takú pozornosť zvyšovaniu minimálnej mzdy, namiesto vytvárania predpokladov pre rast všetkých platov a vznik nových pracovných miest, je naozaj smutnou vizitkou. Navyše, ak má byť zvyšovanie minimálnej mzdy dosiahnuté len administratívnym úkonom, tak v tom prípade to nie je súčasťou sociálneho balíčka vlády, ale sociálneho balíčka každého zamestnávateľa. Navyše, rast minimálnej mzdy nebudú vnímať ako sociálny bonus od vlády napríklad desiatky tisíc živnostníkov, ktorým sa tým automaticky zvýšia odvody. 

 

Robert Fico chce, aby banky ponúkli bankový balíček za 3 eurá a toto opatrenie má stáť 70 miliónov eur. Bude zaujímavé sledovať kto tých 70 miliónov zaplatí. Či banky (ktoré si stratu budú kompenzovať zvýšením poplatkov za iné služby) alebo či im spomínané milióny pošle premier zo štátneho rozpočtu. 

Podobný pokus vo forme bankového balíčka za 1 euro vyskúšal vo Ficovej prvej vláde vtedajší financmajstej Ján Počiatek. Túto ponuku využilo až 5 ľudí! Ak by najnovší a trojnásobne drahší produkt z dieľne vládnych socialistov využilo o sto percent viac ľudí, teda rovných 10, jeden takýto účet by stál 7 miliónov eur? 

 

Ľudia nepotrebujú pseudosociálne balíčky. Ľudia potrebujú vyššie platy. Sami najlepšie vedia, na čo potrebujú svoje peniaze použiť. Skutočnú sociálnu pomoc však potrebujú tí, ktorí sa o seba nedokážu postarať. Ale na tých sa pri tvorbe pseudosociálnych balíčkov zabudlo. 

 

Premiér Robert Fico je veľmi slabým finančným poradcom a ja by som mu svoje peniaze nikdy dobrovoľne nezveril.

Vy tiež potrebujete, aby vám Robert Fico hovoril, čo môžete robiť so svojimi peniazmi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.


Už ste čítali?