Zarábať minimálnu mzdu nikto nechce

Autor: Milan Roman | 25.8.2015 o 15:19 | (upravené 25.8.2015 o 17:24) Karma článku: 9,93 | Prečítané:  1833x

Aktuálne prebieha rokovanie tripartity o minimálnej mzde, kde odborári s vládou hrajú divadlo o kompromise a zamestnávatelia vedomí si toho, že aj tak prehrajú, skúšajú aspoň symbolicky zabojovať.

Prirodzenou túžbou každého človeka je zarábať viac. Je veľkým omylom ľavicových politikov, že sa to dá administratívne nariadiť a ľudia ich budú voliť. Nepoznám totiž človeka, ktorý sa teší z toho, že má na výplatnej páske minimálnu mzdu…

Chápem, že je snom závistlivého človeka, aby mohol rozkazovať ľuďom, ktorí si vybudovali svoju malú firmičku úplne bez jeho pomoci. Ten sa určite poteší, že zlí zamestnávatelia budú musieť dať viacej peňazí ľuďom.

Nakoniec, na nízke pudy - nie len závisti - sa spolieha aktuálna vláda.

Ambíciou premiéra a jeho ministrov by predsa malo byť, aby všetci ľudia na Slovensku mali vyššie mzdy. Nato potrebujeme zlepšiť a zjednodušiť podnikateľské prostredie, prestať kriminalizovať každého živnostníka, prestať posielať nezmyselné kontroly zo všetkých možných úradov, aby udelili čo najviac pokút zato, že hasiaci prístroj visí nakrivo, že deti pomáhajú rodičom predávať v stánku cez víkend a podobne. Čo nastane po ďalšom zvýšení minimálnej mzdy je ľahké si predstaviť:
  • Ľudia s nízkou kvalifikáciou sa už vôbec nezamestnajú a teda tomuto štátu neprinesú už vôbec nič. Doteraz je problém s tým, že títo ľudia sú najťažšie zamestnateľní a ochota dať im ešte viacej peňazí za neodbornú prácu jednoducho nebude.
  • Zamestnaných nebude viac ľudí, skôr naopak. Ak má človek malú firmu s ľuďmi, kde ich je veľa na minimálnej mzde, prinúti ho to hľadať racionálne riešenia. Zrejme niektorým pridá viacej práce za väčší plat a zvyšok prepustí.
  • Utrpia zamestnanci s vyššou kvalifikáciou. Ak mám vedúceho, ktorý vedie tím ľudí, ktorí pracujú za minimálnu mzdu a chcel by som mu zvýšiť plat, tak tým, že povinne zvýšim plat jeho podriadeným, zrejme vyčerpám voľné zdroje a na neho mi nezostane.
  • Príde k úprave odmeňovania. Ak majú dnes ľudia minimálnu mzdu a k tomu bonusy za výkon a podobne, spolu so zvýšením tejto mzdy sa znížia bonusy a zamestnanec bude mať v konečnom dôsledku takú istú výplatu ako predtým.
  • Zvýši sa počet peňazí v sivej ekonomike. Veľa firiem bude zamestnávať ľudí načierno alebo nahradzovať zamestnancov tými, ktorí budú mať ochotu mať na papieri nižšiu mzdu a doplatok dostanú “na ruku”.

    Nezamestnaní budú brať rôzne formy podpory a zaplatíte to vy, teda my všetci, kdekoľvek pracujeme a za akúkoľvek mzdu.  
Nezmyselné zvyšovanie minimálnej mzdy je prejavom neúcty k ľuďom, ktorí pracujú.
Kým im túto úctu nevrátime, kým nezmeníme atmosféru na Slovensku, aby víťazila prajnosť namiesto závisti. Dovtedy tu lepšie nebude.
Až keď sa nám to podarí, budeme môcť minimálnu mzdu zrušiť. Nebude totiž potrebná a aj tak ju v skutočnosti nikto zarábať nechce.

Podporte na vybrali.sme.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?