Živnostníci, stále (toho) nemáte dosť?

Autor: Milan Roman | 30.9.2015 o 9:05 | (upravené 30.9.2015 o 10:29) Karma článku: 13,94 | Prečítané:  10889x

SZČO, teda samostatne zárobkovo činná osoba, alebo jednoducho ŽIVNOSTNÍK je prirodzeným ťahúňom a pilierom každej domácej ekonomiky. Za predpokladu, že štát funguje tak ako má a váži si tých, ktorí sa živia prácou.

Živnostníci sú ľudia, ktorí na Slovensku žijú, bývajú, majú tu rodiny, známych, deti im chodia do našich škôl a preto sa len tak nezbalia a neodídu do zahraničia za daňovými úľavami. Napriek tomu sú tieto osoby najviac šikanované zo strany štátu.

Štát si jedoducho povie: NALOŽME IM, VEĎ ONI ZNESÚ.

Nie, to nie je len bezbrehá kritika. Položme si na stôl pár faktov. 

Od roku 2012 rástli povinné minimálne odvody živnostníkov (bez dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti) rýchlejšie, než čokoľvek iné v našej krajine. Budúci rok budú totiž živnostníci každý mesiac platiť o 42 eur viac, než platili v roku 2012. To znamená, že v budúcom roku zaplatia minimálne o 504 eur viac, než zaplatili v roku 2012. 

Výška minimálnych odvodov dosiahne v budúcom roku úroveň 202,26 eur. Je to suma, ktorú bude musieť SZČO štátu zaplatiť bez ohľadu na to, či niečo ten mesiac zarobi alebo nie.Čiže živnostník vždy prvého v mesiaci vstane, uvedomí si, že ručí celým svojim majetkom za podnikanie, a že má opäť dlh 202,26 eura, ktorý musí štátu zaplatiť. Však, len by skúsil nezaplatiť… Navyše si tento živnostník bude musieť sám nájsť prácu, ktorú urobí a po vystavení faktúry sa bude modliť, že mu ju aj zaplatia. Ak má to šťastie, že nepracoval pre veľkú stavebnú firmu, ktorej majiteľ sa kamaráti s vládou a táto firma mu za vykonanú prácu aj zaplatí, pošle štátu 202,26 eura a musí si hľadať ďalšiu prácu, aby uživil seba a svoju rodinu. Pardón, zabudol som, ak živnostníkovi jeho faktúru neuhradia, aj tak bude musieť štátu odvody zaplatiť. 

Radšej nebudem rozvíjať myšlienku, že tento živnostník má možno naj zamestnanca, ktorého tak “vykorisťuje”, že musí zarobiť ešte aj na jeho odvody a mzdu a až nakoniec zostávajú nejaké peniaze aj jemu. 

Živnostník v porovnaní so zamestnancami nemá nárok na platenú dovolenku, nemá nárok na podporu v nezamestnanosti, ak ochorie a kvôli tomu zaplatí odvody čo i len o deň neskôr, nedostane žiadne nemocenské. Práve naopak, dostane pokutu za omeškanie. 

Samozrejme, nevypláca sa ani prehnaná aktivita či už živnostníka, alebo aj jeho rodiny. Ak sa rozhodne pracovať aj cez víkendy, napríklad v stánku na rôznych akciách, a ide s ním celá rodina, aby aspoň chvílu boli spolu a pomôžu mu vybaliť tégliky z obalu, tak sa ako blesk z jasného neba zjaví kontrolór z Inšpektorátu práce a pokuta 2 000 eur je na svete. Prečo?  Pretože mu dcéra vybaľovala tégliky a nie je nahlasená v Sociálnej poistovni, nemá zmluvu, jej otec za ňu neplatí odvody, čiže ju zamestnáva načierno. No čo toto je…?  Kým sa živnostník po tejto návšteve stačí v stánku zamyslieť, či má celá jeho námaha zmysel, prihrnie sa pani z Hygieny a spustí: vy tu nemáte dostatok personálu, alebo toaletu, alebo príbory, alebo neviemčoešte, ale máte tu pokutu 500 eur. Myslíte si, že návštevný deň skončil? Ale kdeže. Príde ešte pán z BOZP a spustí: Vy nemáte hasiaci prístroj meter od stánku? Až hen, dva metre v aute? No toto? Žiaľ, povie smutným, priam súcitným hlasom, tak to máme za 250 eur. A tak ďalej…

Nie, tieto príklady nie sú vymslené. Rozprávali mi ich živnostníci po celom Slovensku, s ktorými som sa v uplynulých mesiacoch rozprával.

Živnostníkov bytostne potrebujeme. Zlepšujú služby, sú ochotní pracovať aj vtedy, keď iní chcú po svojej práci zaslúžene oddychovat. Živnostníci majú v sebe ten motor, ktorý ich ženie. nepýtajú sociálne dávky, ani podpory na pracovné miesta. Sami si vedia nájsť prácu, mnohokrát si sami vedú účtovníctvo. Nepýtajú od štátu nič. Chcú od neho len svätý pokoj. Naopak, štát od nich pýta stále viac a viac a do ich motora im ešte aj sype piesok.

Alebo máte pocit, že za posledné 4 roky sa kvalita služieb štátu a zdravotníctva tak zvýšila, že to stojí  za tých 504 eur ročne? Ak by pani z Hygieny išla kontrolovat príbory a toalety do našich nemocníc, čo by tam asi našla?

Vývoj minimálnych mesačných odvodov

Rok     výška min. odvodov

2012  160,24 Eur

2013  185,29 Eur

2014  189,77 Eur

2015  194,25 Eur

2016  202,26 Eur

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?