Čo dostávame od štátu za svoje peniaze?

Autor: Milan Roman | 8.10.2015 o 12:51 | (upravené 8.10.2015 o 13:01) Karma článku: 10,63 | Prečítané:  2267x

Minulý týždeň desaťtisíce živnostníkov zistili o koľko budú na budúci rok minimálne odvody vyššie. Aby som sa neopakoval, tak len pripomeniem, že dosiahnu výšku 202,26 eura.

 

(viac nájdete tu: http://milanroman.blog.sme.sk/c/388173/zivnostnici-stale-toho-nemate-dost.html)

 

Nepoznám živnostníka, ktorý by sa nespýtal: Platím štátu dane a odvody a čo za ne dostávam. Čo mi štát za moje peniaze garantuje? 

 

Preto som sa rozhodol pokračovať v téme peňazí, o ktoré nás štát obera a oberá nás aj o úžitok z nich. Pozrime sa na bežný prípad živnostníka, povedzme maliara jeho očami. Preskočím úvod o tom, ako si maliar najprv musí zohnať prácu, čo nie je rozhodne ľahká časť jeho činnosti. Začnem priamo tým, že živnostník-maliar už prácu má, teda ako by povedal on, dostal zakázku vymaľovať kancelárske priestory nejakej firmy.

 

Povedzme, že splnenie zákazky mu zaberie celý mesiac a pri podpise si dohodne odmenu 3000 eur. Keďže má podpísanú zmluvu vo vrecku, vyberie sa nakúpiť farby, štetce, fólie a iné potrebné pomôcky. Nákup má hodnotu približne 1000 eur a s obchodníkom sa dohodne, že mu zaplatí o mesiac, teda keď dorobí prácu a bude mať peniaze. Však ide o úplne štandardný postup, doteraz to predsa tak fungovalo. 

 

Skrátim to. Po mesiaci prácu urobí, faktúru vystaví a... peniaze nechodia. Volá, píše, pýta sa a... stále nič. Čas beží, živnostník musí ministrovi financií zaplatiť DPH z vystavenej faktúry vo výške  600 eur, predavačovi za štetce, farby a fólie 1000 eur, štátu odvod minimálne 200 eur, účtovníčke povedzme 200 eur. Suma summarum2000 eur.

 

Apropo štát. Človeku by napadlo, že štátu platí nato, aby v situácii, keď sa živnostník-maliar správa slušne a dodržiava zákony, ale jeho klient porušil zákony a zmluvy, tak že štát zabezpečí spravodlivosť a nastolí právo. Môže sa naň obrátiť? A ak áno, tak na koho?

 

Myslíte, že živnostník-maliar nemusí vo svoje situácii, keď mu jeho klient neuhradil faktúru, zaplatiť odvody? Musí. Kde nato zoberie? To je jeho problém. Štát to nezaujíma.

 

Samozrejme, náš živnostník-maliar to môže skúsiť na súde. Samozrejme, veď je poctivý občan, platí dane i odvody.  Obráti sa teda na súd, zaplatí právnika a rôzne súdne poplatky. Ak bude mať šťastie a jeho prípad bude priemerný, dočká sa rozhodnutia súdu o približne 15 mesiacov. Naschvál hovorím o rozhodnutí súdu, nieo nadobudnutí zarobených peňazí. Medzitým totiž môže firma, ktorá živnostníkovi-maliarovi dlží zaniknúť. Ak nie, ešte ho čaká rôzne dlhý proces vymáhania poctivo zarobených peňazí a spravidla sa k nim málokedy dostane.

 

Takže človek, ktorý neberie sociálne dávky, nepýta podporu na svoje podnikanie a sám si dokáže zabezpečiť prácu, potrebuje jedinú pomoc od štátu vo chvíli, keď sa mu deje neprávosť. Poctivo platí dane, veď štát je potrebný, hovoria všetci, ten ťa ochráni. Skutočne?

 

Pri študovaní podkladov pre túto tému som natrafil na zujímavý údaj, ktorý zverejnilo ministerstvo spravodlivosti a týka sa dĺžky konaní na súdoch v obchodných veciach. 

 

 

Zaujímavé je, že rastie priemerná dľžka konaní v obchodných veciach práve v čase, keď predsedom vlády je právnik.

 

Naozaj nás náš štát ochráni?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?