Babrák, ktorý poškodil tých najslabších

Autor: Milan Roman | 3.11.2015 o 8:53 | Karma článku: 9,87 | Prečítané:  1683x

Nechať Roberta Fica rozprávať o daniach, štátnom rozpočte či o čomkoľvek súvisiacim s peniazmi, je rovnaké ako čítať diela od Ezopa.

Prečo? Oboje je len prejavom bujnej fantázie a dobrého štylistického talentu. Tak sa zdá, že jediné pravdivé ekonomické témy nehovorí Robert Fico, ale len hlas podobný Ficovi, navyše len keď to vybaví vlastnou hlavou. 

 

Prečo? 

 

Na stránke Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa objavil komentár k dopadom zrušenia rovnej dane, ktorú Robert Fico popravil krátko po uchopení moci v roku 2012. Vtedy to verejnosti ponúkal ako veľké víťazstvo, ktoré raz a navždy zatočí s bohatými a chudoba konečne dostane ich majetkov. 

 

Ale keďže čísla nepustia a Robert Fico sa im zjavne nerozumie, pozrime si radšej čo hovoria odborníci. Ako sa prejavili opatrenia Roberta Fica, vrátane zrušenie rovnej dane: 

 

- spôsobili pokles hrubých miezd o 1,4%

- spôsobili väčšiu priepasť medzi bohatými a chudobnými, ešte viac sa roztvorili nožnice

- znížili výkonnosť ekonomiky, a znížili rast HDP

- obmedzili tvorbu voľných pracovných miest, ľudia teda majú menší výber a zákonite menšiu možnosť vyjednávať o lepšom plate s viacerými zamestnávateľmi

- znížila sa síce nezamestnanosť, ale len o 0,1%, čo je menej ako percento odchodu ľudí do dôchodku. Čiže ak by neodchadzal taký veľký počet ľudí do dôchodku, nezamestnanosť by bola väčšia

- disponibilné príjmy domácnosti sa nezvýšili, naopak mierne klesli, čiže ludom v skutočnosti nezostáva viacej peňazí na spotrebu

- znížila sa ochota pracovať, čo je nebezpečný fenomén vzhľadom na dlhodobú udržateľnosť sociálneho systému a vzhľadom na nepriaznivý demograficky vývoj

 

 

 

Vždy, keď sa Robert Fico rozhodol venovať ekonomike, dopadlo to katastrofálne. Paradoxne, najviac na tom stratili tí, ktorých klamal, že im buduje škandinávsky sociálny štát.

 

Robert Fico svojimi babráckymi rozhodnutiami za uplynulé necelé 4 roky poškodil ľudí o miliardy eur (zrušením rovnej dane, zavedením vysokých registračných poplatkov na autá, zvyšovaním odvodov živnostníkov, vyhnaním ľudí z II. piliera,…). A keď k tomu pripočítame všetky “CT-čka”… je mi naozaj veľmi smutno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

DOMOV

Matečnú odvolávajú už osem hodín, rozprava pokračuje

Ministerka čelí veľkej kritike.


Už ste čítali?