Minister Richter nechápe o čom je zamestnávanie, alebo šach premiéra a mat vo voľbách?

Autor: Milan Roman | 16.10.2015 o 11:11 | (upravené 16.10.2015 o 14:25) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  1975x

Vláda zvýšila minimálnu mzdu na 405 eur. Nedala pritom na to ani cent zo svojho, nariadila to však urobiť všetkým zamestnávateľom.

Je pokrytecké, že vláda zvyšuje svojim zamestnancom ako napríklad učiteľom a štátnym úradníkom platy o 4% a ostatným nariaďuje zvýšiť mzdy o 6%.

Spolu s ďalšími administratívnymi opatreniami typu zdravotná služba a pohonom na živnostníkov a podnikateľov cez neustále a opakované nezmyselné kontroly spojené s udeľovaním pokút, je skokové zvýšenie minimálnej mzdy ďalšou ranou pre pracovný trh.Pre niektorých zamestnávateľov a teda aj zamestnanocov, to bude ranou istoty.

Minister Richter sa v snahe obhájiť tento nezmysel blysol vyjadrením, že peniaze zo zvýšenej minimálnej mzdy pôjdu do spotreby a možno sa vďaka tomu v službách vytvorí ďalšie „miesto“. 

Úplne rozumiem tomu, že použil singulár, čiže slovo „miesto“ a nieplurál, čiže „miesta“. Vďaka tejto lingvistickej obratnosti znížil riziko svojho omylu. Takto sa pomýlil len a presne o jedno pracovne miesto. Vznikne ich totiž presne nula. V percentuálnom vyhodnotení by to bola katastrova, v absolútnych číslach to predsa nebude vyzerať až tak zle. 

Ak by zostala minimálna mzda na rovnakej úrovni ako dnes, možno by podnikateľ, ktorému sa darí, zamestnal človeka navyše a ten by mal peniaze na spotrebu. Možno by živnostník, ktorý už cíti, že by sa mal v podnikaní posunúť ďalej a zobrať prvého zamestnanca, toho zamestnanca aj naozaj zobral. Takto ich však ani podnikateľ, ani živnostník nezamestná a ľudia ostanú nezamestnaní. Budú ich živiť všetci zo svojich daní a zo sociálneho systému.

Aký bude mať štvrtkové slávnostné podpísanie zvýšenej minimálnej mzdy následky? Okrem toho, že narastie nechuť samostatne podnikať, hľadať prácu pre seba a svojich prípadných zamestnancov, opäť klesne počet živnostníkov, ktorým sa týmto aj v ďalšom roku zvýšia odvody. Čiže aktívni ľudia budú skôr len výnimkou.

Jediný, kto z toho môže mať radosť a úžitok, je minister financií, ktorý dostane viac peňazí do štátnej kasy cez zvýšené odvody a dane za ľudí s minimálnou mzdou. Takže kampaň Smeru nakoniec platia slovenskí podnikatelia a živnostníci cez zvýšené odvody.

Výborný ťah od predsedu vlády.

Odhliadnuc od faktu, že je tragédiou, ak vláda rezignovala na vytváranie podmienok pre rýchlejší rast platov v celom hospodárstve a uspokojí sa s politickým rozhodnutím o administratívnom zvyšovaní minimálnej mzdy.

O chvíľu, vo voľbách sú však na ťahu podnikatelia. Urobia rázny ťah alebo budú len čakať, že vyhrajú na čas?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?